Hrvatska nastavila niz nepobjedivosti u Gradskom vrtu

Hrvatska - Mali 2:1

Nogometna reprezentacija u Osijeku odigrala prvu od dvije pripremne utakmice pred nastupajuće Svjetsko prvenstvo

Uoči odlaska u Brazil, posljednju pripremnu utakmicu na tlu Hrvatske "vatreni" su u subotu odigrali u Gradskom vrtu. Suparnik je bila reprezentacija Malija, inače trećeplasirana momčad s posljednjeg Afričkog kupa nacija, ali i relativno nepoznata u Europi budući da joj je ovo bio tek treći nastup na Starom kontinentu. S obzirom da su gosti, k tome, stigli, bez nekih od najzvučnijih imena, bilo je jasno da Hrvatska ne bi trebali imati težak zadatak. Posebice u uvijek sjajnom ambijentu Gradskog vrta koji niti ovaj put nije izostao budući da je tribine najvećeg sportskog objekta u Slavoniji pohodilo oko 16.000 gledatelja. Nošeni poticajnom atmosferom, ali i sputani "olovnim" nogama kao posljedicom teških treninga koje je izbornik Niko Kovač priuštio svojim izabranicima u Bad Tatzmannsdorfu, hrvatski su se reprezentativci predstavili u tek solidnom izdanju s povremenim bljeskovima dostatnima za pobjedu protiv nejakih gostiju sa zapada Afrike.

Predvođeni Ivanom Rakitićem kao dirigentom igre, ali bez Luke ModrićaMatea Kovačića (ušli u nastavku) te Danijela Pranjića (ozljeda), Hrvatska je do vodstva stigla u 15. minuti nakon sjajnog proigravanja Rakitića i sigurne egzekucije Ivana Perišića koji je pobjegao obrani Malija, sjurio se u šesnaesterac i rutinirano poentirao. Do odmora je Hrvatska u usporenom ritmu bez problema kontrolirala utakmicu, a pobjeda je potvrđena u 64. minuti kada nakon udarca iz kuta Olić glavom prosljeđuje loptu na drugu vratnicu gdje se neometan nalazi lukavi Perišić i iz blizine svojim drugim pogotkom donosi Hrvatskoj sigurnu prednost. Ona je mogla biti i povećana nakon stopostotne prigode Jelavića u 72. minuti kada se čini da je bio i ometan, ali se slabi sudac Vad iz Mađarske nije odlučio za prekršaj nad njim. Brojnim izmjenama hrvatski ritam igre još više pada, što gosti korsite u 79. minuti kada nakon ubačaja iz kuta Traore puca glavom, a Vukojević u namjeri čišćenja lopte ispred Pletikose nes(p)retno pogađa pred gol-crtom Traorea u ruku (suci se ponovo ne oglašavaju) od koje lopta odlazi u mrežu za konačnih 2:1 za "vatrene". Tako je u svom osmom posjetu Gradskom vrtu Hrvatska šesti puta trijumfirala (uz dva remija), potvrđujući poslovičnu razigranost u srcu slavonske ravnice.

Na konferenciji za medije po završetku susreta Niko Kovač izdiktirao je imena 23 nogometaša koje će povesti na Mundijal u Brazil, a u izjavama nakon utakmice igrači su još jednom apostrofirali sjajan ambijent i gostoprimstvo na koje su naišli u Slavoniji, oduživši se pri tome i napaćenim krajevima izazvanima poplavama kroz odreknuće dijela premija za SP, milijunom kuna donacija HNS-a za ugrožene, te ukupnim prihodom s ovoga susreta (360.000 kn). Na poluvremenu susreta odana su priznanja velikanima osječkog nogometa Ivici Grnji i Željku Huberu, a nagrada za privrženost Slavonaca prema "vatrenima" stigla je i u odluci HNS-a da se kvalifikacijska utakmica za plasman na EP 2016. protiv Azerbajdžana 13. listopada ove godine odigra upravo u - Osijeku!